You are here:


Y.B Dato' Paduka Hj. Ismail Bin Tan Sri Hj. Shafie
(Dato' Lela Setia)

Translation by Haji Hashim Bin Samin

 

He was born in Baling, Kedah on the 26th of May 1947. He received his education at the Badlishah Secondary School, Kulim.

Career:

  • Cadet Officer, Kedah Civil Service (1 January 1969)
  • Assistant District Officer (Lands), Kulim (17 May 1969)
  • Assistant District Officer (Lands), Kuala Muda (15 Oct. 1971)
  • Assistant District Officer, Bandar Baharu (1 Sept. 1972)
  • Chief Assistant District Officer, Kuala Muda (1 Oct. 1973)
  • District Officer, Langkawi (1 January 1979)
  • District Officer, Sik (1 November 1983)
  • District Officer, Kubang Pasu (1 March 1986)
  • District Officer, Kuala Muda (1 January 1990)
  • Director, Lands and Mineral Resources, Kedah (25 Aug. 1992)
  • State Financial Officer (16 Jan. 1994)
  • Secretary of State (26 Apr. 1996)

Involvements in Social and Professional Organisations:

  • President, Malaysian Historical Society, Kedah Branch (1999)

He was awarded several honorary medals and titles for his contributions to the State. Among them were the Dato' Paduka Seri Setia Sultan Abdul Halim Mu'adzam Shah (D.H.M.S.) which carries the title Dato' Paduka, the Dato' Setia Di Raja Kedah (D.S.D.K.) which carries the title Dato', J.M.N and the Bintang Cemerlang Kedah (B.C.K)

 
   
CLOSE WINDOW
Copyright © 2002 Perbadanan Perpustakaan Awam Kedah. All Rights Reserved